Do góry

Trądzik pospolity (młodzieńczy)

Trądzik pospolity pojawia się w okresie dojrzewania. Później znika lub nie. 

Trądzik młodzieńczy (Acne vulgaris) może trwać nawet całe życie. Występuje najczęściej na twarzy, ale także na ramionach, klatce piersiowej i plecach, w okolicach bogatych w gruczoły łojowe. Charakteryzuje się łojotokiem, tworzeniem zaskórników, grudek zapalnych, krostek i blizn.

 

 

Przyczyny powstawania trądziku:

  • bezpośrednią jest zaczopowanie ujść mieszków włosowych oraz nadmierne wydzielanie łoju. Jest to wynik burzy hormonalnej związanej ze zwiększoną produkcją hormonów płciowych w okresie dojrzewania. Wytwarzany w nadmiarze łój; nie znajdując ujścia, zaczyna się gromadzić, tworząc podaże dla bakterii, które wywołują stan zapalny.
  • czynniki genetyczne. Odgrywają na pewno dużą rolę, ale sposób dziedziczenia nie został dokładnie zbadany. Wiadomo, że prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia u dziecka, którego oboje rodzice chorowali na trądzik, wynosi ponad 50 proc. Wbrew powszechnie panującym opiniom trądzik nie jest związany z dietą, higieną osobistą i aktywnością seksualną, nie można się też nim zarazić.

 

Jak rozwija się trądzik?

Nieprawidłowe komórki naskórka zlepiają się, tworząc czop, który blokuje ujście mieszka włosowego. Zaczyna się gromadzić produkowany w nadmiarze łój (ta zmiana jest jeszcze niewidoczna gołym okiem). Tworzy się tzw. zaskórnik (ta zmiana jest niebolesna). Ściany powiększonego mieszka włosowego pękają i dochodzi do zakażenia otaczającej go skóry. Rozwija się stan zapalny widoczny jako zaczerwienienie.  

 

Najczęściej występujące typy trądziku

 

  • Trądzik zaskórnikowy - dominują otwarte i zamknięte zaskórniki, widoczne przede wszystkim na twarzy. Jedynie w rzadkich przypadkach mamy do czynienia ze zmianami zapalnymi.
  • Trądzik grudkowo-krostkowy nasila się proces zapalny, dlatego widoczne są grudki i krostki. Atakuje nie tylko twarz, lecz również klatkę piersiową i plecy. Oprócz rumieniowych zmian zapalnych mogą występować także nieliczne zaskórniki. Niekiedy, gdy choroba ma szybki przebieg, nie stwierdza się zaskórników, ponieważ w mikrozaskórnikach bardzo szybko rozwija się stan zapalny.
  • Trądzik skupiony - jest to postać trądziku pospolitego, występująca częściej u mężczyzn niż u kobiet. Oprócz wyżej opisanych zmian chorzy mają ropnie, przetoki, zaskórniki z przetokami i blizny - zarówno przerosłe, jak i zanikowe. Zwykle klatka piersiowa i plecy są zajęte w tym samym stopniu co twarz, choroba może rozszerzyć się na ramiona, brzuch, pośladki, a nawet owłosioną skórę głowy. Charakterystyczne są zaskórniki z przetokami lub podwójne. Kłopotliwe mogą być torbiele. Czasami torbiele pękają i wydobywa się wydzielina o nieprzyjemnym zapachu.
  • Acne fulminans (trądzik piorunujący) - ciężka choroba występująca rzadko i niemal wyłącznie u chłopców około 15. roku życia, cierpiących na trądzik grudkowo-krostkowy, który nagle prowadzi do stanu zapalnego i martwicy skóry. Nasilonym zmianom skórnym towarzyszą bóle stawowe, gorączka i zmiany we krwi.
  • Acne inversa (trądzik odwrócony) nasilony trądzik ciała, owłosionej skóry głowy, pleców, pachwiny,
  • Bodybuilding acne - jak wskazuje nazwa, jest to trądzik występujący często u kulturystów i sportowców. Użycie steroidów androgenowych w celu zwiększenia masy mięśniowej i poprawy kondycji fizycznej może wywołać trądzik grodkowo-krostkowy, trądzik skupiony, a nawet piorunujący.

 

Leczenie

Prowadzi do skrócenia i złagodzenia przebiegu trądzika, poprawienia samopoczucia chorego oraz zapobiega powikłaniom takim jak przebarwienia skóry i blizny.

Zapraszamy na bezpłatną konsultację z kosmetologiem w celu dobrania najbardziej odpowiedniej serii zabiegów,np. :

- laserowa kuracja przecwitrądzikowa (Acne Contol)

- zabiegi z odopiwednio dobranymi kwasami 

Osobom ze skłonnościami do trądziku zalecamy codzienne stosowanie prądów D'arsonvala.

 

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Zbyt częste mycie może mocno wysuszać skórę i tym samym zmniejszać skuteczność stosowanych leków. Ale z drugiej strony chorzy na trądzik chcą, by twarz była mniej błyszcząca: Dlatego często ją myją.

Należy stosować odpowiednią poelęgnację dobraną przez kosmetologa. Najlepszymi preparatami Yasumi dla skóry trądzikowej są:

- Cleansing Foam (pianka do oczyszczania i demakijażu)

Usuwa zanieczyszczenia, nie uszkadzając przy tym bariery ochronnej skóry oraz struktury naskórka. Nawilża i sprawia, że skóra staje się jedwabiście gładka. Zawiera oczar wirginijski, który reguluje wydzielanie sebum i zwęża pory skóry, a także zieloną herbatę, która jest silnym antyoksydantem i zapobiega procesom starzenia się skóry.

- Shine Off Purifying Cream (krem oczyszczająco-matujący)

Krem jest bogaty w cynk, który reguluje ilość wydzielanego w skórze sebum, ponadto ma działanie przeciwzapalne, ściągające i przeciwbakteryjne. Witamina B6 natomiast działa matująco i przeciwtrądzikowo.Wyciąg z alg morskich oczyszcza skórę, przywraca fizjologiczne prawidłowe pH i nadaje skórze zdrowy wygląd. Krem posiada również składniki nawilżające takie jak: kolagen morskiwitamina E, które działają silnie nawilżająco, tworzą film ochronny na powierzchni skóry zapobiegający utracie wody.

- ampułka Anti-Acne

 

 

Dermatolodzy przestrzegają przed złudnym działaniem słońca, które po chwilowej poprawie stanu skóry może nawet nasilić objawy trądziku.

 

Zobacz inne porady

 

Depilacja BIKINI

"Wstydzę się przyjść na depilację bikini..."

Masz tak samo? Spokojnie! W naszym gabinecie Yasumi Epil zatrudniamy ekspertów ds. depilacji, ale również ekspertów ds. profesjonalnej obsługi klienta.

Możesz być pewna, że zadbamy nie tylko o dokładnie i bezpiecznie przeprowadzony zabieg depilacji okolic intymnych, ale również o Twój komfort, poczucie bezpieczeństwa i dyskrecję!

Nie wiesz, którą metodę DEPILACJI wybrać? Podpowiemy!

Wiecej przeczytasz tutaj.

Jak dbać o skórę chorą na trądzik dorosłych?

Trądzik dorosłych to nowa choroba, która jak burzą atakuje coraz więcej osób. Cierpi na niego już ponad połowa dorosłych kobiet i jedna czwarta mężczyzn.

Dowiedz się więcej.