Do góry

Zredukuj trądzik różowaty

Na temat trądziku różowatego powstało i powstanie jeszcze mnóstwo prac naukowych. To skomplikowana choroba, a właściwie zespół dolegliwości. W zależności od etapu rozwoju wyglądają inaczej, mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Przypadłość ta dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, skóry suchej, jak i łojotokowej. Na początku występują zmiany naczyniowe, do których po kilku lub kilkunastu latach dołączają grudki i krostki. Często już na początku choroby pojawia się nadwrażliwość na niektóre kosmetyki.

 

Jak rozpoznać trądzik różowaty?

Pierwsze objawy, czyli skłonność do nagłego czerwienienia się policzków, szyi i dekoltu, pojawiają się zwykle już u dwudziestolatek, to tzw. rumień napadowy. Początkowo mija bez poważniejszych następstw, ale z czasem (zwykle po kilku latach) prowadzi do uszkodzenia naczyń i trwałego rumienia. Jest to tzw. okres wstępny trądziku różowatego. Występuje najczęściej u osób w wieku 30-40 lat. Policzki są stale zaczerwienione, a na skórze (zwykle na policzkach i wokół nosa) widoczne są pojedyncze rozszerzone naczynka. Ponieważ stan skóry pogarsza się pod wpływem czynników emocjonalnych, okres ten bywa nazywany przez specjalistów nerwicą naczyniową skóry. Z upływem czasu stan skóry pogarsza się, po 45 roku życia pojawiają się grudki i krosty. Na ogół na skórze łojotokowej, ale osoby chore skarżą się na uczucie suchości, pieczenia i ściągnięcia skóry. Leczenie utrudnia często zła tolerancja kosmetyków i leków stosowanych miejscowo na skórę. Według ostatnich badań osoby dotknięte trądzikiem różowatym znacznie częściej uskarżają się na migreny, nadmierną potliwość, marznięcie dłoni i stóp oraz zespół jelita drażliwego.

 

10 zasad profilaktyki trądziku różowatego:

  • Unikać długotrwałego przebywania na słońcu i innych źródeł promieniowania ultrafioletowego (solarium, jarzeniówek, nawet lamp kserograficznych). Przez cały rok stosować na dzień kremy z wysokimi filtrami UVA i UVB (co najmniej 15 SPF jesienią i zimą, 30 SPF latem).
  • Nie przebywać długo na wietrze i mrozie, zimą chronić skórę przed nagłymi zmianami temperatur.
  • W miarę możliwości unikać długotrwałego przebywania w pomieszczeniach o bardzo suchym lub bardzo wilgotnym powietrzu. 
  • Stosować preparaty dobrane wyłącznie przez kosmetologa.
  • Ograniczać spożycie alkoholu.
  • Nie jeść zbyt pikantnych i gorących posiłków, unikać mocnej kawy.
  • Nie przesadzać z wysiłkiem fizycznym.
  • Zrezygnować z sauny.
  • Unikać sytuacji stresowych.
  • Podczas brania leków hormonalnych, nasercowych lub obniżających poziom cholesterolu trzeba porozmawiać z lekarzem, czy ich skład nie będzie miał niekorzystnego wpływu na stan naczynek.

 

Jak leczyć trądzik różowaty?

Można spowolnić jego rozwój dzięki pielęgnacji i profilaktyce. Najnowsze metody leczenia (lasery, urządzenia IPL) mogą go nawet zatrzymać. Przy pierwszych trwałych zmianach należy poddać się zamykaniu naczynek. Można wtedy zapobiec pojawieniu się wszystkich objawów trądziku różowatego. Do zamykania naczyń na twarzy stosuje się zabiegi laserowe i IPL Podczas zabiegu pacjent odczuwa pieczenie i uczucie gorąca, którego nasilenie zależy od wielkości i liczby naczynek. Po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, wyjątkowo mogą pojawić się siniaczki, które zwykle ustępują w ciągu kilku dni. Aby pozbyć się trwałego rumienia, należy powtórzyć zabiegi kilkakrotnie, W odstępach 4-6 tygodni. W przypadku pojedynczych naczynek wystarczą z reguły 2-3 zabiegi.

UWAGA! Zabiegi zamykania naczynek najlepiej przeprowadzić od jesieni do wiosny. Wtedy skóra nie jest narażona na działanie słońca.

Drugim sposobem jest kuracja kwasem azelainowym YASUMI.

Zapraszamy na bezpłatną konsultację z kosmetologiem w celu określenia planu leczenia.


Żródło: Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych, Mała Encyklopedia Zdrowej i pięknej skóry, "Twój STYL", 2006, s. 65

 

Zobacz inne porady

 

Depilacja BIKINI

"Wstydzę się przyjść na depilację bikini..."

Masz tak samo? Spokojnie! W naszym gabinecie Yasumi Epil zatrudniamy ekspertów ds. depilacji, ale również ekspertów ds. profesjonalnej obsługi klienta.

Możesz być pewna, że zadbamy nie tylko o dokładnie i bezpiecznie przeprowadzony zabieg depilacji okolic intymnych, ale również o Twój komfort, poczucie bezpieczeństwa i dyskrecję!

Nie wiesz, którą metodę DEPILACJI wybrać? Podpowiemy!

Wiecej przeczytasz tutaj.

Trądzik pospolity (młodzieńczy)

Trądzik pospolity pojawia się w okresie dojrzewania. Jak z nim walczyć?

Dowiedz się więcej.